Gå til indhold

TRITON takker for Team Ballerup støtte (1)

Svømning
02. feb. 2024

Vi vil gerne takke Team Ballerups bestyrelse og de støttende virksomheder for igen at bakke op om vores talentudvikling og elitesatsning. En støtte som gøre en det muligt for både klubben og svømmerne i fællesskab at kunne virkeliggøre ambitionen om en vedvarende talentudvikling.

"Vores ansøgning til Team Ballerup for 2024 har taget afsæt i klubbens sportslige strategi samt den indgåede forlænget Partnerskabsaftale mellem SvømDanmark, Ballerup Kommune og Svømmeklubben Triton", siger klubbens elitekommune- og Team Ballerup-ansvarlig Dorthe Rigét.

Dermed er det en fortsættelse af en igangværende talentudvikling og elitesatsning med OL her i 2024 for øje.

Tritons Team Ballerup projekt for i år bestå af tre delprojekter:

  • OL 2024-satsning med Tritons med landsholdssvømmer Signe Bro
  • International High Performance – landholdssvømmer Kasper Bonnichsen
  • National High Performance – Tritons talentmasse

 

Signe Bro

Som OL-debutant i 2021 blev Signe den 11. bedste i verden på 100m fri for damer. Hun var med til at sikre Danmark en finaleplads i 4x100 fri, hvor det blev til en fornem 8. plads.

Efter Tokyo havde Signe lyst og mod på endnu et OL frem mod 2024 i Paris – en ny udviklingsrejse er i således i gang for både Triton og klubbens landsholdssvømmer Signe Bro.

Kasper Bonnichsen

Kasper har siden efteråret 2022 svømmet på det nationale træningscenter på Bellahøj og er i en fortsat stor udvikling. Vi ser gode muligheder for, at Kasper vil kunne kvalificere sig til VM og OL i de kommende år.

Den øvrige talentmasse 

I vores nuværende talentstreng har vi svømmere med et godt potentiale til at udvikle sig på et højt nationalt plan.

Målet i 2024 og årene frem er, at disse svømmere skal tage det næste skridt på denne store svømmearena.