Gå til indhold

TRITON skal have ny elitetræner

Svømning
25. jul. 2022

TRITON står over for et trænerskifte på klubbens bedste hold, da elitetræner Carles efter 2 år i klubben har valgt nye udfordringer.

I en overgangsperiode frem til at der er fundet en ny træner til Tritons dygtige junior- og seniorelite svømmere, vil træningen blive varetaget af Jesper Waterval. Jesper er en dygtig og mangeårige svømmer, som har deltaget i danske og internationale mesterskaber og vundet medaljer i masterkategorien.

Med en ny kommende træner til Eliteholdet ønsker klubben at få styrket træningsmiljøet endnu mere, idet holdet overvejende består af seniorelitesvømmere, som alle har en lang national svømmekarriere bag sig, og hvor sigtet for de fleste er et international karriere i svømning på allerhøjeste plan.

Ved samme lejlighed slutter endnu en TRITON-svømmer sig til det nationale træningscenter på Bellahøj, NTC; nemlig Kasper Bonnichsen. Kasper har gennem de seneste år udvist et kæmpe talent og udviklingspotentiale og slog ved Danish Open i år Victor Bromers danske rekord på 200m butterfly.

"Der skal ikke herske tvivl om, at vi står med en håndfuld stærke og dygtige svømmere, som en ny træner skal tage med på en udviklingsrejse, både for dem selv, for klubben og for vores elitetræningsmiljø", siger Jesper Waterval, Konkurrenceansvarlig for klubbens talent- og eliteudvikling.