Gå til indhold

TRITON takker for Team Ballerup støtte

Svømning
02. feb. 2023

TRITON tildelt støtte af Team Ballerup

Til klubbens fortsatte elite- og OL-satsning har Team Ballerup ved den årlige tildeling af midler til eliteidrætten i Ballerup valgt at støtte op om Tritons elitesvømmere og deres to landsholdssvømmere.

"Vi vil gerne sige mange tak til Team Ballerup for den tildelte støtte i 2023. Støtten betyder for os, at vi kan fortsætte vores satsning med vores dygtige elitesvømmere med et højt nationalt niveau og vores to landsholdssvømmere; Signe Bro og Kasper Bonnichsen.

Vil man som eliteudøver gerne nå langt med sin personlige svømmekarriere kræver det både økonomi og ressourcer, og det er støtten fra Team Ballerup med til at sikre.

I 2024 afholdes OL i Paris, hvor vi satser på en kvalificering med vores landsholdssvømmer Signe Bro. En del af støtten fra Team Ballerup understøtter Signes rejse frem mod 2024.

Det samme gør sig gældende for vores landsholdssvømmer Kasper Bonnichsen, som til dagligt træner på NTC i Bellahøj. En del af støtten fra Team Ballerup understøtter Kaspers videre udvikling som landsholdssvømmer og med et mål om deltagelse ved VM og OL.

Vi ville ikke uden støtten fra Team Ballerup kunne understøtte vores elitesvømmere i samme omfang. Eliteudvikling tager tid, kræver masser af ressourcer, et godt træningsmiljø og gode rammer omkring svømmerne. Så vi er meget glade for at få denne opbakning fra Team Ballerup", siger Dorthe G. Rigét, klubbens Team Ballerup- og Elitekommuneansvarlig.